ЗНВК "Світанок"
Головна>Пам'ятки безпеки
Обмороження
У зимовий період у зв’язку з погіршенням погодних умов трапляються випадки травмування людей від загального переохолодження тіла. Обмороження – це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Частіше за все проявляється як переохолодження всього організму взагалі, так і відмороження периферичних частин тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вушні раковини, щоки. Розвитку обмороження сприяє вологе повітря та вітер. Обмороження може статися: взимку – при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени – при температурі вище нуля. Небезпека одержати обмороження залежить від шкідливого впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість) та інших причин. Обмороження бувають двох видів: загальні та місцеві. При загальному обмороженні відбувається зниження температури всього тіла, а при місцевому тільки окремих його частин: стоп, кистей, носа, вушних раковин, щік, області колінних суглобів.
Ступені обмороження:
I ступінь – почервоніння, набряк тканин;
II ступінь – утворення пухирів, заповнення каламутною рідиною;
III ступінь – омертвіння шкіри та утворення струпа;
IV ступінь – поряд з омертвінням тканин настає омертвіння кістки.
Як можна уникнути обмороження:
• Загартовуйте поступово організм і приручайте його до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. У профілактиці відморожень це має велике значення.
• При погіршенні погодних умов у зимовий період скоротіть перебування на морозі і без необхідності не виходіть на вулицю.
• Не одягайте тісний одяг та взуття, бо це сприяє зменшенню обсягу кровообігу та швидкому замерзанню. Одяг повинен бути вільним, легким, не стискувати рух. Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим.
• Змажте лице і руки жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду та ні в якому не користуватися зволожуючим кремом для обличчя та рук.
• Рухайтесь! Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.
• Не торкайтесь оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження.
• Не вживайте алкоголь, який сприяє розширенню судин, що призводить до втрати тепла та швидкого замерзання.
Обережно - снігові замети:
Зимові прояви стихійних сил природи не рідко виявляються у снігових заметах унаслідок снігопадів і хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин дуже впливають на господарську діяльність населення особливо з наступним різким похолоданням - сильний мороз або потеплінням – швидке танення снігу. В зв’язку з пониженням температури повітря, випаданням великої кількості снігу і посиленням вітру пересування по дорогах стає небезпечним. Особливу небезпеку для населення становлять снігові замети. Вони захоплюють людей у дорозі, далеко від людського житла, заметені снігом дороги, втрата видимості викликають повну дезорієнтацію на місцевості. Негативний вплив снігових заметів приводить до того, що переривається транспортне сполучення як міське, так і міжміське.
Дії населення при снігових заметах:
•З оголошенням штормового попередження необхідно обмежити пересування, особливо на власному транспорті.
•Під час руху на автомобілі не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися, повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора. Якщо є можливість, автомобіль потрібно встановити двигуном у навітряний бік. Необхідно періодично виходити із автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під заметом. Крім того, автомобіль, який не занесений снігом – гарний орієнтир для пошукової групи. При прогріванні автомобіля важливо не допускати проникнення в кабіну (кузов, салон) вихлопних газів, з цією метою важливо слідкувати, щоб вихлопна труба не закупорювалась снігом.
•Якщо у дорозі разом опинилося декілька чоловік (на декількох автомобілях), доцільно зібратися разом і використати один автомобіль як укриття, з двигунів необхідно злити воду.
•У жодному разі не можна залишати укриття – автомобіль: у сильний снігопад (хуртовину) орієнтири, які здавалися надійними з першого погляду, через декілька десятків метрів можуть бути загублені.
•Лише у виняткових випадках виходьте з будівель.
•Залишайтеся по можливості удома, при цьому створіть необхідний запас продуктів та води, проведіть герметизацію житлових приміщень – це допоможе зберегти тепло.
•У сільській місцевості з отриманням штормового попередження необхідно заготувати харч і воду для тварин.
•Не можна виходити поодинці. Повідомте членів сім’ї або сусідів куди ви йдете і коли повернетеся. Якщо ви, пересуваючись пішки поза населеним пунктом, втратили орієнтацію, зайдіть в перший будинок, що трапився на шляху, з’ясуйте місце вашого знаходження і дочекайтеся закінчення завірюхи.
•Якщо вас покидають сили, шукайте укриття і залишайтеся у ньому.
Правила безпечного пересування вулицями міста у зимовий період:
Багато задоволень обіцяє зима. Однак щоб уникнути неприємностей, необхідно дотримуватися певних правил безпечної поведінки у зимовий період. Кожного року ми стикаємося з небезпекою, яку таять в собі дахи будинків у зимовий період. Ця проблема, у буквальному розумінні, нависає над нами та представляє серйозну небезпеку для нашого здоров’я, а також для здоров’я наших близьких. Теперішні зими надто непередбачувані: то тиждень на вулиці плюсова температура, то люті морози та заметілі. У період відлиги, сніг робиться дуже важким, з’являються бурульки.
Бурулька – це крижаний сталактит, який утворюється на краях нависаючих предметів, на скельних виступах, берегових обривах, проводах, галузках дерев і т.д., а також у підземних порожнинах гірських порід при пошаровому наморожуванні повільно стікаючої або капаючої води. Бурульки звичайно мають конусоподібну форму з вершиною діаметром кілька міліметрів унизу. Сильні снігопади та зміни температури сприяють утворенню бурульок на покрівлях споруд.
Щоб не стати жертвою крижаних бурульок необхідно дотримуватися заходів безпеки:
• Не наближатися до будівель, з яких можливий схід снігу, падіння бурульок, не дозволяти цього дітям.
• При виявленні бурульок, що висять на даху вашого будинку, необхідно звернутися в обслуговуючу організацію.
• Звертати увагу на наявність небезпечних утворень з криги і снігу на дахах будинків.
• За наявності огорожі небезпечного місця не проходити через нього.
• Якщо на тротуарі видно сліди снігу, який тільки що впав, або крижані горбки від води, що крапала з бурульок, це вказує на небезпеку цього місця.
Дії під час пожежі:
У разі виявлення пожежі (ознак горіння, до яких відносяться: полум'я, дим, запах диму, характерне для горіння потріскування тощо) кожний громадянин зобов'язаний:
• негайно повідомити про це телефоном пожежну охорону. Для виклику державної пожежної охорони в автоматичній телефонній мережі встановлено єдиний номер - 101. При цьому необхідно назвати адресу об'єкта, вказати кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;
• вжити (по можливості) заходів до евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;
• якщо пожежа виникла на підприємстві, повідомити про неї керівника чи відповідну компетентну посадову особу та (або) чергового по об'єкту;
• у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо).
Пропонуємо Вашій увазі для ознайомлення серію мультиплікаційних фільмів "Ти і поліція"
ВИКОНАННЯ ЦИХ ПРАВИЛ ЗБЕРЕЖЕ ВАМ ЗДОРОВ’Я ТА ЖИТТЯ!

Оновлено 22.12.2020