ЗНВК "Світанок"
Головна>Національне патріотичне виховання>І живе калина на папері

Запорізький навчально-виховний комплекс І ступеня «Світанок»

Конкурс малюнків на тему:

І ЖИВЕ КАЛИНА НА ПАПЕРІ

Виконала:

вихователь ГПД 4 –А класу

Ворошкова Т.Є.

Мета: розкрити образ калини в українському фольклорі; поглибити знання учнів про рослинний символ України - калину; показати значення калини в житті людини; розвивати усне мовлення, увагу, пам'ять, спостережливість, уміння обмінюватися думками, слухати товариство; виховувати любов до рідної землі, України; навчитися малювати калину методом пальцевого малювання.

Обладнання: аркуші паперу, фарби, склянка з водою, паперові серветки, зразки малюнків.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Вступна частина. Мотивація

- Прослухайте легенду і скажіть, яка буде тема нашого заняття.

Діти слухають легенду та висловлюють власні думки.

Було це дуже давно, коли на нашу землю хто тільки не нападав. Ось налетіли турки, з ними і греків чимало. Ось налетіли турки, з ними і греків чимало. Розлетілась тоді чутка, що головного воєводу поранено. Тому, хто його вилікує, обіцяли таку нагороду, яку загадає. Тоді прийшла в табір дівчина дуже красива і горда. Звалась вона Пелагея. Вона пообіцяла вилікувати грека, але якщо він більше не порти йде на нашу землю. Грек здивувався, що вона не хоче коштовностей, і забрав її в Грецію.

У неї була сестра Калина. Прощаючись із сестрою, Пелагея сказала: „Твоїм ім'ям, сестро, назву рослину, як найбільше люблю. Коли цвіте вона, то соловей прославляє її красу, а восени на ній горять дивні кетяги ягід, налитих ніби самою кров'ю щедрої нашої землі, ті, які повертають здоров'я людини. Буде вона зватися Калиною...

ІІ. Основна частина

- Ми живемо в Україні і любимо ії гарну і співучу мову, її прекрасних людей і пишну природу. Наша земля красива і щедра. Росте і жито, і городина, цвітуть квгти, зріють плоди. Але особливою любов'ю користується у нас калина. Розкажіть, діти, що ви знаєте про калину?

(Діти розказують заздалегідь підготовлену інформацію).

1 учень: Калина - кущ, або невелике дерево заввишки до 5 м. Росте у лісах і чагарниках, майже у кожному дворі України. На нашій планеті існує понад 200 видів калини.

Плоди ягодоподібні, овальні, яскраво-червоні, з однією кісточкою. На смак ягоди і кора гіркі, терпкі. Кора має зеленувато-сірий колір.

Калина - це харчова, лікарська, медоносна рослина. З неї готують варення, кисіль, компоти, начинку для цукерок.

2 учень: Калина - це оберіг України. З калиною пов'язано багато обрядів, звичаїв.

Калина - найулюбленіша рослина нашого народу. Образ її співаний в українському фольклорі. Без образу калини не можна уявити собі пісенної народної творчості. Не злічити пісень про цю рослину.

3 учень: Стала червона калина символом отчого краю, нашої рідної України. Її вишивали на рушниках, сорочках, скатертинах. Коли в давнину козак вирушав у дорогу, мати напувала його калиновим чаєм і давала з собою хліб з калиною, а наречена прикріплювала до коня гілочку, щоб нагадувала козаку домівку, матір, кохану, його рідну мову. Вишита сорочка, рушник та калина - з цього починається ненька-Україна.

- Як багато ви знаєте про калину. А чи зможете ви відгадати мої загадки, давайте перевіримо:

1.За хатою у садочку,

У зеленому віночку

Та в червоних намистах

Стала пава молода.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен — смик,

Та й укине на язик.(Калина)

2. У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється на воду

На свою хорошу вроду.
3. І не дівчина, а червоні стрічки має.

4. Серед лісу червоне плаття висить.

- Бачите, як багато загадок про наш символ-оберіг, про калину.

- А давайте ми з вами ще й прислів’я та приказки пригадаємо про нашу червону красуню, ну хто перший. (Пригадуємо прислів’я та обговорюємо їх).

Без верби і калини нема України.

Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.
Калина хвалилась, що з медом солодка.
Пишна та корисна, мов червона калина.
Убралася в біле плаття, як калина в білий цвіт.
Щоки червоні, як кетяги калинові.
Україна, мов калина.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

- Сьогодні ми уявимо, що ми з вами великі майстри, що займаються розписом. А в розписі існують свої правила, можна малювати без пензлика, просто пальцями. І ось ми з вами намалюємо кетяг калини просто пальчиком. Покладіть перед собою квадратик з паперу або круг. Візьміть простий олівець. Спочатку намалюйте гілочку. Зверніть увагу на правильне розміщення. Потім опускаємо вказівний палець правої руки в раніше розведену водою фарбу. Фарба у нас не дуже рідка, але і не густа. Робимо відбиток. Одна ягідка готова. І далі так само, доки не зробимо весь кетяг.

Молодці! Витремо пальчики серветками.

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.

1. Чого ми сьогодні з вами навчилися?

2. Про що ви дізналися з нашого заняття?

3. Що ви пригадали?

- Я сподіваюся, що вам сподобалося і ви дізналися щось нове, а може лише пригадали та закріпили знання про наш символ-оберіг України – КАЛИНУ.

 

На початок

Оновлено 19.02.2019