ЗНВК "Світанок"
Головна>Національне патріотичне виховання>Державна символіка

Запорізький навчально-виховний комплекс І ступеня «Світанок»

Бесіда:

«Що необхідно знати про національну символіку»


Вихователь ГПД:

Донченко О.П.

3 клас

Мета: Виявити знання учнів з національної символіки; сприяти; формуванню національної свідомості дітей; виховувати в учнів почуття патріотизму.

Обладнання: Зображення Герба України та Прапора України; запис Гімну України.

Хід бесіди:

І. Вступна частина.

Вихователь: Україна - наша держава. В ній багато лісів, річок, родючих степів. Є і гори – Кримські та Карпатські, моря - Чорне та Азовське, величні ріки, з яких найбільша - Дніпро.

Україна - це небо блакитне,

А в тім небі зірки золоті,

Сяють нам в високості привітно

Ці два кольори, ніжні й прості.

Україна - це жовта пшениця

І блакитні волошки у ній.

Гея, як любо кругом, подивися,

В цій країні коханій моїй!

Угорі небозвід оксамитний,

а внизу колосисті поля

Край вітчизняний, край наш привітний,

Рідне небо і рідна земля. П. Дубов.

- Як називається наша країна?

- Як називається столиця України?

ІІ. Повідомлення теми. Основна частина.

Україна має славну історію, свої традиції. У 2015 році ми відзначаємо 23 річницю ухвалення Державного гімну, прапора та герба. Це основні національні символи (знаки, атрибути), які вирізняють один народ від іншого.

- Що таке гімн, де і коли він звучить? (Відповіді дітей)

15 січня 1992 року – день народження Гімну України.

Гімн – це урочиста пісня, яка звучить на ознаменування сили, слави і могутності держави в урочисті хвилини. Він звучить при вступі президента країни на посаду, при закритті та відкритті урочистих заходів, під час зустрічей та проводів голів держав, під час спортивних та інших свят, парадів тощо; „Гімн – це пісня Батьківщини, символ держави. Він прославляє велич країни. Кожна держава має свій гімн. Кожна людина мусить поважати гімн своєї держави”.

Слова до гімну написав український поет Павло Чубинський, музику склав композитор, священик Михайло Вербицький.

( Звучить Гімн України)

А тепер давайте поговорим про прапор.

- Що таке прапор? Де і коли можна побачити прапор?

- Які кольори в українського прапора? Що вони означають?(Відповіді дітей)

28 січня 1992 року почалося життя нашого другого символу – Прапору.

Державний прапор України відзначає свій двадцять третій офіційний день народження. 28 січня 1992 року Постановою Верховної Ради «Про Державний прапор України» йому було надано статус національного.

У «свідоцтві про народження» Державного прапора (Постанова ВР N2067-XII) йдеться: «Затвердити Державним прапором України національний прапор, який являє собою прямокутне полотнище, що складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».

У 1996 році значення і статус Державного прапора закріпила Конституція України. «Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України і Державний гімн України. Державний прапор України – стяг із двох рівних за величиною горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів», - йдеться у т.. 20 Основного Закону.

Коріння української національної символіки виходить з дохристиянських часів, коли жовтий і синій кольори, що символізують вогонь і воду, переважали в народних обрядах. За сучасною версією, жовтий символізує пшеничні поля, синій – блакитне небо над ними. Філософський варіант інтерпретації дещо відрізняється: блакитна смуга на прапорі – Воля, жовта нижня – Мудрість.

Цікаво, що історичний варіант Державного прапора України влаштовує не всіх. У Верховній Раді вже півтора року чекає свого розгляду законопроект, який пропонує новий еталон прапора. Автор цієї законодавчої ініціативи, депутат парламенту V скликання Олег Антіпов рекомендував депутатам просто перевернути прапор «шкереберть». За його словами, поєднання кольорів прийнятого Постановою Верховною Радою в 1992 році зразка Державного прапора згідно із китайськими національними вченнями трактується як прогресуючий занепад і нещастя. «Отже, у світосприйнятті більш ніж одного мільярда населення Землі піднятий над Україною жовто-блакитний прапор, образно кажучи, позначає те місце на планеті, де люди проголосили панування «Закону занепаду», - стверджує депутат.

У зв’язку з цим О.Антіпов хотів затвердити на новому прапорі протилежне поєднання кольорів, - блакитно-жовте. Депутат запевняє, що подібна реформа додасть прапору України «зрозуміле патріотичне і життєствердне світове тлумачення».

Нагадаємо, що День Державного прапора України відзначається щорічно 23 серпня. Це встановлено Указом Президента від 2004 року.

Вперше у новітній історії України синьо-жовтий прапор офіційно з’явився влітку 1990 року над будівлею Київської міської ради

Ми з вами щойно дізналися про такі національні символи, як гімн і прапор, докладніше познайомилися з державними символами України. А який іще символ держави ми не розглянули?

(Відповіді дітей - герб)

15 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила Державний Герб. Він називається - тризуб.

Наш Герб – тризуб,

Це зброя й сила;

Наш Герб – тризуб.

Недоля нас косила;

та ми зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню несемо ми людям.

Н. Поклад

Слово „герб”, що в перекладі з німецької мови означає „спадщина”, на Русі з”явилося у 14 ст. Герб – символ, знак держави, міста, області. Його зображають на державних прапорах, печатках, офіційних документах, державних спорудах, монетах, купюрах, поштових марках. Він свідчить про приналежність до тієї чи іншої країни, області, міста.

Створити герб – це дуже непроста справа. Є така наука – геральдика, яка містить в собі правила створення гербів.

Перше правило. Герби можуть бути різними за формою: трикутними, квадратними, овальними, чотирикутними, з різними закрутками та чудернацькими візерунками.

Друге правило. Герби можуть бути різного кольору. Цеможуть бути символічні кольори країни, місцин або кольори зі значеннями: пурпурний символізує хоробрість; блакитний – вірність, чесність; зелений – волю; чорний – сміливість; червоний – пристрасть.

Третє правило. На гербі можна розташовувати тварин, рослини, геометричні фігури, елементи неживої природи, міфічні образи. Але в кожний знак вкладається глибокий зміст та значення.

Золотий тризуб на блакитному тлі – це дуже давній знак. Його запровадив князь Володимир Мономах, а до нього вожді слов'янських племен. Існує багато думок щодо значення тризуба.

Одні вважають, що тризуб – це об’єднання трьох природних стрихій – повітря, води і землі, інші – що це знаряддя праці, яким люди обробляли землю, полювали на звірів, ловили рибу. Народне розшифрування нашого Герба означає « воля».

ІІІ. Заключна частина.

- Чи повинні ми ставитися з пошаною до державних і національних символів і чому?

Розмову про Україну та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

Історію не можна переінакшити. Наші батьки діди і прадіди змагались за волю України під предковічними символами, які передавали у спадщину своїм синам та внукам. І ці святині – герб, синьо-жовтий прапор, гімн - будуть і далі кликати до відродження нашої історичної пам’яті, національної свідомості.

 

На початок

Оновлено 19.02.2019